Duman Dedektörü

Yangın algılama sistemlerinde en sık kullanılan duman algılama dedektörüdür. Sadece dumana karşı algılama özelliği yoktur. Yoğun is kokusu yada kimyasal madde kokularına karşıda alarm durumuna geçmektedir. Yangın öncesi çıkan dumana karşı alarm verip yangının büyümeden önlem alınmasını sağlamaktadır.

  

 

Isı Dedektörü

Ortamın ısı derecesini kontrol ederek yangın oluşabilecek ısı seviyesi algıladığında alarm durumuna geçerek uyarı vermektedir. Kullanım alanları genelde tozlu ve yoğun kimyasal kokularının olduğu kısımlarda tercih edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Gaz Dedektörü

Yangınların meydana gelmesindeki önemli etmenlerin biride gaz sızıntılarıdır. Gaz sızıntıları fark edilmesi en zor kimyasaldır. Gaz dedektörleri doğal gaz, LPG ve benzeri gazların sızıntıları esnasında alarm durumuna geçerek erken önlem alınmasını sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Yangın Butonu

Olası yangın durumlarında yangın butonu kullanarak sesli ikaz sisteminin devreye girmesi sağlanır. Bu sayede bulunduğunuz alandaki yangını diğer alanlardaki kişilere de haber vermiş olacak ve olası büyük kayıpların meydana gelmesi engellenmiş olunacaktır. Yangın butonları koridor, merdiven ve yangın kapısının olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Yangın Sireni

Yangın sisteminin devreye girmesiyle birlikte 102 – 120 Db ses seviyesi sayesinde alandaki kişilere ikaz anonsu yapılmaktadır. İkaz sesi sayesinde yangın tüm binayı etkilemeden erken tahliye edilmesini sağlamaktadır. Olası büyük kayıpların yaşanmaması için erken uyarı sistemi önemlidir.

 

 

 

 

 

Yangın Alarm Sistemleri

Görünüm: Liste Tablo
Göster:
Sırala: