Kamera Güvenlik Sistemleri

Kamera Güvenlik Sistemi Nedir ?

Güvenlik kamera sistemleri adında anlaşılacağı gibi asıl amacı güvenlik olan elektronik bir sistemdir. Ancak kullanım amaçlarına göre güvenliğin dışında kontrol amaçlıda çok sık kullanılmaktadır. Güvenlik sistemi tamamen elektrik ve elektronik sistemin birleşiminden oluşan cihazlardır. Tüm elektronik cihazlar gibi bu sistemlerinde birçok marka ve kalite seçenekleri vardır. Günümüzde güvenlik sistemlerine talebin artması sonucu çok sayıda marka satışa sunulmaktadır. Güvenliğine önem veren kişiler daha çok bilindik marka ve montaj sonrası servis garantisi veren firmalar ile çalışmayı tercih etmektedir.

 

 

Neden Güvenlik Kamera Sistemi Kurdurmalıyım ?

Güvenlik kameraları hırsızlara karşı etkili bir güç olabilir. Suçluların geride bıraktıkları görüntüleri delil olmasından öte kamera sistemini fark etmeleri saldırganları korkutmak ve amaçlarına ulaşamadan olay yerinden kaçmaları en çok istenen durumlardan biridir. Evinizde yada işyerinizde kurulu olan kamera sistemlerinin görüntülüleri kolluk kuvvetlerinin ( polis ve jandarma ) suçluları daha hızlı bulması konusunda yardımcı olmaktadır. 

 

 

Neden Güvenlik Kameralarına İhtiyacımız Vardır?

İşyerinizde olduğunuz yada uzakta olduğunuzda kamera sistemine her iki ana durumdan dolayı farklı ihtiyaçlarınız vardır. Her iki durumda da güvenlik kameraları hayatı biraz daha kolay ve güvenli olmasını sağlamaktadır.

İşyerinizde olduğunuz durumlarda işletmenizi bir noktadan kontrol edebilirsiniz. İşletme çevresinde ve içerisinde istenmeyen durumlar söz konusu olduğunda olaya kısa sürede müdahale edebilir gerekli birimlere daha hızlı bilgi verebilirsiniz. Bunun kontrolü çoğunlukla işletmenin güvenliğini sağlayan güvenlik görevlisinin odasından kontrol etmek mümkündür. Küçük işletmelerde bu durum çok daha kullanışlı olmaktadır. Örnek verecek olursak bir fabrikanın giriş kısmında bulunan güvenlik görevlisi bulunduğu yerden fabrikanın iç kısmı ve tüm dış alanı rahatlıkla gözlemleme yapabilir. Bu durum işletme acısından birden fazla faydalar sağlamaktadır. İşletme güvenlik personeli çalıştırmaktan tasarruf edecek hem de olası güvenlik zafiyetlerini delil olarak kullana bilecektir.

İşletme yetkilileri kamera sistemini akıllı telefonlar ve standart bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla izleme yapabilmektedir. Böyle bir durum işletme sahiplerine büyük faydalar sağlamaktadır. İş gezileri, toplantılar ve tatil organizasyonlarında şirket içerisindeki işleyişin nasıl olduğunu siz orda yok iken personellerin nasıl bir çalışma sergilediğini 7/24 saat canlı olarak izlemek mümkün olacaktır. Bu sayede çalışma düzenini bozacak ve engelleyecek personellere uyarıda bulunulması mümkün olacaktır.

Kamera sistemleri modern çağın ilerleyişine ayak uydurmaya devam etmektedir. CCTV sistemlerin ilk çıktığı yıllarda gerek fiyat bakımından gerek ise ulaşılması zor bir ürün olduğundan son kullanıcıların geneli sistemden habersiz ve sistemi kullanamamaktadır. Ancak günümüzde kamera sistemi bir çok elektronik mağazalarında rahatlıkla ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu durum rekabetin artmasına ve fiyatların minimum seviyelere inmesine neden olmuştur. Artık eskisi kadar ulaşılamayan bir ürün olmaktan çıkmıştır. Kamera sisteminin bu derece yaygın olmasının avantajları olduğu kadar dezavantajlarımda bulunmaktadır. Avantaj bakımından incelendiği zaman son kullanıcı talep ettiği ürünlere ucuz ve rahatlıkla ulaşabilmekte aynı zamanda yaygın teknik servi ağı olduğundan sorunlarına kısa sürede cevap bulabilmektedir. 

Kamera sistemlerin dezavantajları incelediğimizde piyasada çok fazla bulunan bu ürünlerin kaliteli ve kalitesiz yanı merdiven altı tabiri ile ikiye ayırabiliriz. Müşterilerin taleplerini karşılıya bilmek için bu ayrımların yapılması piyasada zorunlu hale gelmiştir. Çünkü müşterilerin çoğunluğu ürünlerin çok ucuz olmasını talep etmektedir. Böyle bir durumda piyasaların müşteri çekmesi için orijinal kaliteli ve markalı ürünler yerine markalı ürünlerin bir kopyasını oluşturarak piyasaya sürmektedir. Müşteriler teknik bakımdan yeterli bilgiye sahip olmadıkları için tamamen satış temsilcisinin sözlerine güvenmek zorunda bırakılmaktadır.  Bu tür kopya ürünlerin satın alınması sonucunda teknik anlamda müşterilerimiz büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Ürünler belli bir zaman sonra görüntü netliğinde bozulmalar, görüntülerde dalgalanmalar ve en ufak elektrik dalgalanmalarında bozulmaları mümkün olmaktadır. Garanti şartları incelendiğinde elektrikten kaynaklı sorunlarda garanti dışıdır ibaresi bulunmaktadır. Bu durum müşterinin mağdur olmasına ve satın aldığı üründen faydalanamamasına neden olmaktadır. Müşterilerimize her zaman satın aldıkları ürünlerin bilindik mağazalardan ve geçmiş referanslarını kontrol ederek ürün almalarını tavsiye etmekteyiz. Aynı zamanda unutulmaması gereke  en büyük etken elektronik cihazların çok ucuz olası kesinlikle o ürünlerin kopya ürün olması anlamına gelmektedir.